ژئوممبرین

ژئوممبرین (Geomembrane)

ژئوممبرین عایق نفوذناپذیر در مقابل سیالات(مایعات و گازها) است که خاصیت عایق کاری بدون زیرسازی خاص را دارد.

ژئوممبرین‌ها از پلیمرهای گوناگونی نظیر پلی‌پروپیلن ، پلی‌اتیلن یا پلی‌وینیل کلراید تولید می‌شوند. که هریک از این مواد دارای خواص متفاوتی بوده و درکاربردهای هدرولیکی یا زیست محیطی مختلفی دارای مزیت‌های فنی هستند.

از مشخصات بارز این عایق‌ها می‌توان به نفوذناپذیری ، انعطاف‌پذیری توام با مقاومت کششی ، پارگی ، سوراخ‌شدگی بسیار بالا و همچنین سبک بودن و نصب سریع آنها اشاره نمود .

دسته‌بندی ژئوممبرین‌ها براساس ماده اولیه:

۱-۱ ژئوممبرین پلی‌اتیلنیPE

پلی‌اتیلن پلیمری است که از مونومرهای اتیلن بدست می‌آید .اکثرا ژئوممبرین‌ها با چگالی‌های مختلفی ساخته می‌شوند.این محصولات در انواع گوناگون HDPE ، LDPE، LLDPE ، VLDPE، MIDPE تولید می‌شوند.

این ژئوممبرین‌ها معمولا حاوی ۹۷% پلی‌اتیلن فشرده ، حدود ۵٫۲% کربن سیاه و ۵٫۰% آنتی‌اکسیدانت هستند.مواداصلی مورد استفاده جهت ساخت این ژئوممبرین‌ها علاوه‌بر مولکول‌های HDPE ، شامل یک افزودنی مانند بوتن یا هگزن نیز می‌باشد. که سبب افزایش انعطاف‌پذیری و یا مقاومت دربرابر عوامل محیطی می‌شود. پلی‌اتیلن مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل مواد اسیدی و قلیایی دارد. همچنین با افزودن مقاوم‌کننده‌هایی نه چندان گران ، می‌توان دوام آن را در مقابل اشعه UV و اکسیدکننده‌های محیط افزایش داد. فرایند تولید ژئوممبران از پلی‌اتیلن ساده نسبتا ارزان است.

موارد فوق باعث شده تا ژئوممبرین پلی‌اتیلنی ،شناخته‌شده ترین نوع ژئممبرین بوده و با درنظرگرفتن مسائل فنی و اقتصادی در بسیاری از کاربردها نظیر احداث حوضچه‌های نگهداری فاضلاب ، لندفیلها و مخازن ثانویه مواد هیدروکربنی انتخاب بهینه محسوب می‌شود.

۱-۲ ژئوممبرین پی وی سی PVC

ژئوممبرین PVC ازمخلوط ژئوممبرین صلب (مانند آنچه در لوله‌های PVC استفاده می‌شود ) و مواد نرم‌کننده که پلاستیسایزر نامیده می‌شوند، ساخته می‌شوند.

از جمله مزایای این نوع ورق نرمی و ازدیاد طول مناسب ترمیم‌پذیری آسان و سریع است.ازمعایب این نوع عایق‌ها می‌توان به واکنش آنها با   مایعات و اسیدها و مواد شیمیایی اشاره نمود که این واکنش‌ها به دلیل تجزیه شدن آنها بوده و طول عمر آنها را به شدت نسبت به ورق‌های پلی‌اتیلن کاهش می‌دهد.ژئوممبرین پی وی سی دارای مقاومت شیمیایی بالایی نسیت و بهتراست مجاورت هیدروکربن‌ها و فاضلاب مورد استفاده قرار نگیرد.

۱-۳ ژئوممبرین پلی‌پروپیلن PP 

پلی‌پروپیلن خواصی مابین پلی‌اتیلن و پی وی سی دارد. پلی‌پروپیلن از نظر مقاومت شیمیایی به پلی‌اتیلن نزدیک است. و ازنظر انعطاف و خواص تنش-کرنش ، به PVC شباهت دارد. بنابراین از ژئوممبرین پلی‌پروپیلن می‌توان در شرایطی استفاده کرد که به هردو خاصیت فوق بطورهمزمان نیاز داشته باشیم.

ژئوتکستایل(Geotextiles)

 صفحات پلیمری نفوذپذیری هستند که به صورت بافته یا نبافته تولید می‌گردند و معمولاً از الیاف پلی استر، پلی پروپیلن، و نایلون ساخته می‌شوند. مهمترین خصوصیت ژئوتکستایل‌ها مقاومت کششی بالا و مقاومت در برابر عوامل مخرب خاک می باشد. استفاده و فروش ژئوتکستایل در زمینه‌های فیلتراسیون زهکشی، تسلیح خاک، جداسازی و حفاظت می‌باشد.

تولید و فروش ژئوتکستایل ها در دو دسته کلی صورت می‌گیرد. در صورتی که الیاف پلیمری توسط ماشین‌های بافندگی و به صورت دو مجموعه نخ عمود بر هم (تار و پود) بافته شده باشد، بافته شده نامیده می‌شود. ژئوتکستایل با ساختار بافته نشده، از الیاف منظم که در الگوهای تصادفی در یک ساختار صفحه‌ای شکل داده شده، تشکیل می‌گردند. در این ژئوتکستایل‌ها الیاف با استفاده از اتصال شیمیایی، حرارتی یا مکانیکی بهم متصل می‌شوند. این صفحات از نظر وزن، اندازه روزنه‌ها، قطر الیاف، ضخامت و یکنواختی متغیر هستند.

در آزمایشگاه آزمون دانا پلاستیک با کامل ترین و دقیق ترین تجهیزات، انجام آزمون های کنترل کیفیت ژئوممبرین و ژئوتکستایل ها مطابق با استاندارد های GM امکان پذیر است.

آزمون های:

 • ضخامت
 • دانسیته
 • دوده
 • پخش دوده
 • شاخص جریان مذاب (MFI)
 • پایداری حرارتی (OIT)
 • مقاومت به رشد ترک تحت نیرو ( FNCT,NCTL)
 • خواص کششی طولی و عرضی
 • سوراخ شدگی
 • پاره شدگی طولی و عرضی
 • پیرسازی ۹۰ روزه
 • مقاومت به اشعه فرابنفش